Ogólne

Polecane lektury

By 4 września 2016 No Comments

Oto kilka lektur ukazujących stosunek homoseksualności i transpłciowości do religii w nowoczesnej, tolerancyjnej perspektywie.

John Boswell, Chrześcijaństwo, tolerancja społeczna i homoseksualność, Wydawnictwo Nomos, Kraków 2006

Napisana w 1980 r. książka dotycząca historii homoseksualności w średniowieczu, ukazuje, że stosunek do gejów i lesbijek nie był w przeszłości jednoznaczny i mocno zmieniał się w czasie.

Michael Coogan, Bóg i seks. Co naprawdę mówi Biblia, Wydawnictwo Aletheia, Warszawa 2011

Znany w świecie amerykański biblista w przystępny sposób rozważa kwestie seksu w Biblii.  Tematyce LGBT poświęca podrozdział „Jednopłciowe związki seksualne w Biblii”, w którym pokazuje kulturowy kontekst nielicznych biblijnych wzmianek na ten temat i przekonuje, że Pisma Świętego nie można wykorzystywać jako narzędzia skierowanego przeciwko osobom LGBT.

Daniel A. Helminiak, Co Biblia naprawdę mówi o homoseksualności, Wydawnictwo Uraeus, Gdynia 2002

Książka udowadnia, że Biblii nie trzeba interpretować w sposób negatywny wobec osób LGBT.

Queer studies. Podręcznik kursu, pod redakcją Jacka Kochanowskiego, Marty Abramowicz, Roberta Biedronia, Kampania Przeciw Homofobii, Warszawa 2010

Warto zwrócić szczególną uwagę na rozdział napisany przez dr. Jerzego Krzyszpienia „Homoseksualność a religia: judaizm, chrześcijaństwo i islam (wprowadzenie)”.

Queerowe drogi teologii. pod red. Agnieszki Spiechowicz-Jędrys, Wydawnictwo Newsrook, Warszawa 2016.

Publikacja zawiera wykłady z międzynarodowej konferencji Queerowe drogi teologii, która odbyła się w Warszawie 14 marca 2015 r. Zorganizowały ją Europejskie Forum Chrześcijan LGBT oraz Grupa Polskich Chrześcijan LGBTQ „Wiara i Tęcza”. Książka przybliża zagadnienie mało znanej w Polsce teologii queer, która ma charakter emancypacyjny i wpisuje się w szeroko pojmowany nurt teologii wyzwolenia.

Iwona Slawik, Jakub Slawik, Homoseksualizm problemem Kościoła?, „Rocznik Teologiczny ChAT” 2010, R. LII, z. 1–2

Para polskich biblistów protestanckich z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w erudycyjny sposób przekonuje, że tekstu biblijnego nie można odczytywać w duchu homofobii. Najobszerniejsze polskie opracowanie dotyczące tego zagadnienia.

Wyzywająca miłość. Chrześcijanie a homoseksualizm, pod red. Katarzyny Jabłońskiej i Cezarego Gawrysia, Towarzystwo „Więź”, Warszawa 2013

Książka szczególnie polecana członkom Kościoła rzymskokatolickiego, w tym duchownym. Choć autorzy w pewnych aspektach różnią się od założeń grupy Wiara i Tęcza, książka zawiera także świadectwa członkiń i członków WiT. Ponadto rozprawia się z kościelną homofobią. Autorzy deklarują wprost, że zmienili zdanie na temat terapii reparatywnej, którą kiedyś popierali, a dziś uważają za nieskuteczną, nawet szkodliwą. Wyjątkowo ważny głos w rzeczywistości polskiego Kościoła rzymskokatolickiego.